x

Uwaga! Zmiana numerów kont bankowych.

Czego nie wolno robić w lesie?
29 sierpnia 2023

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Palenie ogniska w lesie i w odległości 100 m od niego jest surowo zabronione. Pożar lasu jest dla niego największym zagrożeniem, a nawet jeśli do niego nie dojdzie, to ognisko zaburza życie leśnych zwierząt.

Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Rozpalając ogień w lesie nawet w dozwolonych miejscach, trzeba ściśle przestrzegać kilku zasad. Ognisko musi być w odległości 6 m od drzew i nie może mieć więcej niż 2 m wysokości. Stałe miejsca na ogniska są zazwyczaj dobrze zabezpieczone – trzeba tylko pilnować, by ogień dobrze zgasić wodą i piaskiem.

Przed rozpaleniem ogniska należy koniecznie sprawdzić, czy dany obszar nie jest aktualnie objęty stanem zagrożenia pożarowego. Można to zrobić z użyciem mapy na stronie Lasów Państwowych lub mapy BDL/aplikacji mBDL. Aktualizacje stanu zagrożenia są wgrywane codziennie o godzinach 10:00 i 14:00. Jeśli zagrożenia nie ma lub jest niskie — można działać. Rozpalając ogień nie przesadzaj z jego rozmiarem. Do upieczenia kiełbaski lub zagotowania wody dużo lepiej sprawdzi się niewielki płomień ze sporą ilością żaru. Wielki ogień trudniej opanować, pochłania znacznie więcej opału, sypie iskrami (które mogą wzniecić pożar czy po prostu uszkodzić wyposażenie np. namiot), a tak po prawdzie to trudno się do niego nawet zbliżyć — bez sensu. Ponadto może stresować dzikie zwierzęta w okolicy.

Miej zawsze pod ręką coś do zagaszenia ognia — piasek, kopczyk ziemi lub butelkę z wodą. Sprawdź przed wyprawą prognozę pogody pod kątem silnego wiatru. Postaraj się dowiedzieć, czy docelowy teren nie znajduje się na glebie torfowej, która jest łatwopalna. Przed rozpaleniem ognia usuń ściółkę z miejsca ogniska i jego najbliższego otoczenia. Dobrym pomysłem jest obłożenie przyszłego paleniska kamieniami. Staraj się mieć w zasięgu telefon lub inny środek łączności, który pozwoli w razie potrzeby wezwać odpowiednie służby. No i najważniejsze: nie pozostawiaj ognia bez opieki, a idąc spać upewnij się, że ognisko jest stabilne.

logo

Gmina Wilga

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Wilga

Kontakt

Adres:Warszawska 38, 08-470 Wilga
Telefon:(025) 629 93 31
Telefon/Fax:(025) 629 93 45
E-mail:urzad@gminawilga.pl
NIP:826-21-34-562
REGON:711582368
KONTO BANKOWE: BS Garwolin O/Wilga 06 9210 0008 0046 7021 2000 0010, konto odpady 26 9210 0008 0046 7021 2000 0620

Godziny pracy

Poniedziałek : 9:00 - 17:00
Wtorek : 7:00 - 15:00
Środa : 7:00 - 15:00
Czwartek : 7:00 - 15:00
Piątek : 7:00 - 15:00