Ustawienia

Apel o oszczędzanie wody

Szanowni Mieszkańcy Gminy Wilga!

W obliczu panującej wysokiej temperatury oraz rosnącego zapotrzebowania na wodę, zwracamy się do Mieszkańców z bardzo ważną prośbą o ograniczenie poboru wody na cele inne niż socjalno – bytowe, takie jak podlewanie ogrodów czy zraszanie trawników, napełnianie basenów.

System zaopatrzenia w wodę na terenie Gminy Wilga nie jest w stanie wyprodukować i dostarczyć więcej wody.

Aktualnie doświadczamy suszy spowodowanej wysoką temperaturą i brakiem opadów od kilkunastu dni. Zwiększone zużycie wody z sieci wodociągowej, czasami dwu, trzy krotnie większe niż zazwyczaj, powoduje problemy techniczne, takie jak obniżone ciśnienie w instalacji wodociągowej, zwłaszcza na końcach sieci. To prowadzi do sytuacji, w której niektórzy mieszkańcy mają trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb bytowych, podczas gdy inni korzystają z wody do podlewania czy zraszania trawników.

Można zacząć od małych kroków…
– magazynuj wodę deszczową i wykorzystuj ją do podlewania,
– podlewaj trawniki co drugi, trzeci dzień a nie dwa razy dziennie – Twoje trawniki nie ucierpią, a dasz szansę, by każdy mógł swobodnie korzystać z wody,

Zmiany klimatyczne sprawiają, że już niedługo dostęp do bieżącej wody może nie być powszechnym standardem. Według PGW Wody Polskie niemal połowa ziemi rolnej i leśnej w naszym kraju jest zagrożona suszą. Wpływ na to ma wiele czynników, ale nie bez znaczenia jest wykorzystywanie wody w większych niż potrzebne ilościach przez odbiorców.

Poniższe wskazówki pomogą nam w oszczędzaniu wody na co dzień:

1. Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów, twarzy lub golenia.
2. W trakcie mycia rąk nie odkręcaj wody w pełni.
3. Napraw kapiące krany.
4. Bierz prysznic zamiast kąpieli.
5. Nie zmywaj pod bieżącą wodą.
6. Nie wylewaj wody, jeśli możesz ją wykorzystać ponownie np. do podlania kwiatów lub sprzątania.
7. Jeśli masz taką możliwość wymień krany na takie, które oszczędzają wodę.
8. Używaj jednouchwytowych baterii.
9. W miarę możliwości wymień spłuczkę na model z opcją mniejszego spłukiwania.
 10. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero wtedy, kiedy są pełne lub ustawiaj program „eko”, zużywający wodę w ilości odpowiadającej wielkości załadunku.

Pamiętajmy także, że mniejsze zużycie wody oznacza dla nas mniejsze rachunki.

Pozostałe

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.