Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Uwaga na Dziki

 Z uwagi na niepokojące zgłoszenia mieszkańców odnośnie pojawiania się dzików na obszarach zamieszkałych prosimy o zapoznanie się z  niniejszą informacją 

Jak zabezpieczyć się przed pojawieniem się dzików?

 Przede wszystkim należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek na terenie swojej nieruchomości. Nieskoszone łąki i nieużytki stanowią schronienie dla dziko żyjącej zwierzyny. Zaniedbane tereny stają się również siedliskiem szkodników, których pędraki są jednym z ulubionych pokarmów dzików.

W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Porzucona żywność przyciąga rozmaitych amatorów łatwej zdobyczy, nie tylko dziki.

 Nie wyrzucać odpadów zielonych, w tym skoszonej trawy w miejsca do tego nieprzeznaczone. Do składowania biomasy służą przydomowe kompostowniki, które również należy zabezpieczyć. W przeciwnym razie możemy zwabić w nasze sąsiedztwo wielu nieproszonych gości.

Sposób postępowania w wypadku spotkania dzików:

W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.

Jeśli doszło do kontaktu, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (z reguły dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).

W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, nie należy zwierzęcia łapać, szczuć na niego psa, ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki. Sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!

W celu przepłoszenia dzika należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami stojąc w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!

W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (ślady buchtowania, zryty teren) należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej się stamtąd wycofać.

Nie wolno szczuć dzików psami; psy powinny być wyprowadzane na smyczy.

Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.

Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki.

Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.

Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje dzikim zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.

Nie wolno dokarmiać dzików! Zasada ta dotyczy zarówno intencjonalnego dokarmiania zwierząt, jak również wyrzucania resztek żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Śmietniki i kompostowniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników na śmieci. Ważne jest, żeby resztki jedzenia trafiały tylko do zamykanych pojemników..

Nie wolno wyrzucać śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych! Odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych powinny być zabezpieczone i usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz harmonogramem odbioru.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.